MO-S 24 "Signál"

Popis objektu

MO-S 24 „Signál“ je srubem bývalého československého opevnění, budovaného k obraně mladé republiky proti nenadálámu vpádu cizich vojsk. Signál je oboustranný izolovaný pěchotní srub postavený ve III. stupni odolnosti. Betonáž objektu proběhla ve dnech 17. – 24.10. 1936 a objem betonu činil 2168,72 m³. Osádku tvořilo v době mobilizace 38 příslušníků Hraničářského pluku 4.

Hlavní zbraně jsou soustředěny ve střílnách pod betonem a pod pancířem. Na pravé straně byl objekt vybaven protitankovým kanónem vz. 36 ráže 4,7 cm spřaženým s těžkým kulometem vz.37 ( zbraň „L1“ ). Dvojče těžkých kulometů pod betonem, které se v objektech tohoto typu běžně nalézalo, bylo nahrazeno těžkým kulometem vz.37 solo ( zbraň „D“), který byl umístěn v kopuli uprostřed čelní stěny objektu. Hlavním úkolem těžkého kulometu v kopuli bylo krýt objekt MO – S 23 “ Chlupáč“, který byl kvůli plánované stavbě dělostřelecké tvrze „Orel“ vysunut před linii opevnění. Pod pravou střeleckou místností se nachází kasemata pro 9 cm minomet ( zbraň „G“ ), který měl postřelovat zvlněný terén v okolí plánované tvrze „Orel“ a zesilovat palebnou přehradu. V levé střelecké místnosti byly nainstalovány dva kulomety vz.37 solo ( zbraně „D“). Společně s kopulí měl objekt ještě dva zvony sloužící k pozorování a vedení palby hlavních zbraní. Případě mohly sloužilt ke kruhové ochraně objektu, kterou zajišťovaly lehké kulomety vz. 26 ( zbraň „N“). V pravém zvonu byly umístěny tři střílny, levý měl střílny čtyři.

V horním (bojovém) patře se kromě již zmíněných střeleckých místností nachází také místnost pro velitele srubu, místnost telegrafisty, ubikace poddůstojníků, filtrovna, sklad munice a místnost pro nádrže s vodou. Ve spodním (týlovém) patře pak WC s umývárnou, ubikace mužstva, ubikace pro poddůstojníky, místnost pro zemní telegraf, strojovna dieselagregátu, sklad pohonných hmot, sklad proviantu a vrtaná studna hluboká 34 metrů.

Německými okupanty byly vytrženy oba zvony i kopule. Střílna pro kanon byla vytržena a nahrazena německou, tvarovanou z betonu. V současnosti je již osazena věrná replika původní střílny. Střílny pro těžké kulomety se stejně jako střílna pro minomet zachovaly dodnes. V objektu se zachoval zbytek muničního výtahu typu Vý-VIa, který byl kompletně opraven a je umístěn na svém původním místě. Nacházely se zde také původní silnostěnné dveře tloušťky 15mm, které ležely poničené výbuchem ve spodním patře.Ty se bohužel do dnešních dnů nedochovaly a skončily pravděpodobně v kovošrotu. Fotky těchto dveří je možno shlédnout ve fotogalerii z roku 2006.